Patron

Patronem kościoła został Św. Bartłomiej. Św. Bartłomiej Natanael (I wiek n.e., zm. ok. r. 70), jeden z 12 Apostołów, dwojga imion, zwany w Ewangeliach: Mateusza, Marka i Łukasza – Bartłomiejem (grecko -aramejskie bar-Tholomaios „syn Tolomaja – Ptolemeusza” lub „syn wojownika”), a przez Jana – Nathanaelem (hebr. „Bóg dał”). Kościół rzymskokatolicki uznał dopiero w XII wieku, że to ta sama osoba. Wg różnych źródeł Bartłomiej głosił Ewangelię w Armenii, Indiach, Arabii Saudyjskiej, a nawet w Etiopii. Podobno miał nawrócić brata króla Armenii, Polimpiusza. Z rozkazu króla Astiagesa pojmano Bartłomieja w Albanopolis (dzisiaj Emanstahat), żywcem obdarto ze skóry i ukrzyżowano, a potem ścięto. Jest patronem całego zastępu rzemieślników: rzeźników, garbarzy i introligatorów, tynkarzy, górników, krawców, piekarzy, siodlarzy, szewców, sztukatorów, a we Fhttps://parafiajanowek.pl/wp-admin/plugins.phplorencji – sprzedawców oliwy, serów i soli; wzywany w przypadku chorób nerwowych, konwulsji i chorób skóry. Nadto jest uważany za patrona bartników, pasterzy, właścicieli winnic i rolników. Dzień św. Bartłomieja obchodzony jest 24 sierpnia.